Skip to content

6050 Blvd East Apt 14bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0142
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
17%
Improvement Value:$207,600
83%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,573+4.1%
2024$19,766+3.2%
2023$19,153+0.7%
2022$19,019+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

DeedBook 9883, Page 341Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$753,000

From:

To:

DeedBook 9409, Page 366Recorded6/14/2019