Skip to content

6050 Blvd East Apt 14eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0145
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
25%
Improvement Value:$55,300
75%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,683+2.0%
2024$5,570-1.7%
2023$5,667+0.7%
2022$5,627+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9219, Page 804Recorded7/17/2017