Skip to content

6050 Blvd East Apt 14jWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0148
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
22%
Improvement Value:$103,500
78%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232+2.0%
2024$10,028-1.7%
2023$10,203+0.7%
2022$10,132+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9484, Page 149NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 7831, Page 248