Skip to content

6050 Blvd East Apt 15aWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0151
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$91,800
81%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+2.0%
2024$8,592-1.7%
2023$8,742+0.7%
2022$8,681+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 9513, Page 992Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

DeedBook 9166, Page 735Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8839, Page 286