Skip to content

6050 Blvd East Apt 15eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0155
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
25%
Improvement Value:$55,900
75%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+2.0%
2024$5,630-1.7%
2023$5,728+0.7%
2022$5,688+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 459Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8782, Page 803