Skip to content

6050 Blvd East Apt 16eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0165
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
25%
Improvement Value:$56,600
75%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+2.0%
2024$5,698-1.7%
2023$5,798+0.7%
2022$5,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

DeedBook 9556, Page 425Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 319Recorded3/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 8933, Page 405