Skip to content

6050 Blvd East Apt 16fWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0166
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
25%
Improvement Value:$60,100
75%
Total Assessment$80,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192-2.8%
2024$6,372+3.2%
2023$6,174+0.7%
2022$6,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 9774, Page 442Recorded9/28/2023

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 7312, Page 137