Skip to content

6050 Blvd East Apt 16hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0168
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
22%
Improvement Value:$147,800
78%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612+2.0%
2024$14,321-1.7%
2023$14,571+0.7%
2022$14,468+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 9060, Page 781Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$34,680

From:

To:

DeedBook 9045, Page 162NU CodeTitle correction (4)Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 7941, Page 110