Skip to content

6050 Blvd East Apt 17cWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0173
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
25%
Improvement Value:$91,200
75%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+2.0%
2024$9,189-1.7%
2023$9,350+0.7%
2022$9,284+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

DeedBook 9694, Page 605Recorded9/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

DeedBook 9055, Page 741Recorded9/28/2015