Skip to content

6050 Blvd East Apt 17fWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0176
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
22%
Improvement Value:$72,400
78%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156-2.8%
2024$7,364+3.2%
2023$7,135+0.7%
2022$7,085+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 9759, Page 700Recorded7/19/2023

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9169, Page 490Recorded1/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 8779, Page 540