Skip to content

6050 Blvd East Apt 17gWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0177
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
22%
Improvement Value:$107,800
78%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+2.0%
2024$10,444-1.7%
2023$10,626+0.7%
2022$10,552+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 9709, Page 502Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9267, Page 379Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 8678, Page 901