Skip to content

6050 Blvd East Apt 18dWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0184
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionSTUDIO & TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
22%
Improvement Value:$56,700
78%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,021+9.3%
2024$5,509-1.7%
2023$5,605+0.7%
2022$5,566+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 549Recorded8/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 7487, Page 312