Skip to content

6050 Blvd East Apt 18fWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0186
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
25%
Improvement Value:$62,300
75%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+2.0%
2024$6,280-1.7%
2023$6,390+0.7%
2022$6,345+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 1NU CodeTitle correction (4)Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7436, Page 222