Skip to content

6050 Blvd East Apt 19bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$751,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0192
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD-2BA-TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
20%
Improvement Value:$160,800
80%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,453+2.0%
2024$15,144-1.7%
2023$15,409+0.7%
2022$15,301+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$751,000

From:

To:

DeedBook 9227, Page 414Recorded8/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$751,000
DeedBook 9227, Page 414

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 8164, Page 192