Skip to content

6050 Blvd East Apt 19cWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0193
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD-2BA-TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
27%
Improvement Value:$97,600
73%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+2.0%
2024$10,051-1.7%
2023$10,226+0.7%
2022$10,155+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9156, Page 775Recorded11/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$382,500
DeedBook 9054, Page 931

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

DeedBook 9054, Page 931Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8737, Page 644