Skip to content

6050 Blvd East Apt 19gWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0197
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
22%
Improvement Value:$112,900
78%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,104+2.0%
2024$10,882-1.7%
2023$11,072+0.7%
2022$10,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 617Recorded4/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$520,000
DeedBook 8129, Page 242