Skip to content

6050 Blvd East Apt 19 HWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0198
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
23%
Improvement Value:$143,400
77%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+2.0%
2024$14,071-1.7%
2023$14,317+0.7%
2022$14,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

DeedBook 9336, Page 752NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 969Recorded10/19/2015

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 8719, Page 53