Skip to content

6050 Blvd East Apt 21hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD 2 1/2BA&TER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
25%
Improvement Value:$136,400
75%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+2.0%
2024$13,746-1.7%
2023$13,986+0.7%
2022$13,888+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$715,000
DeedBook 9119, Page 233

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

DeedBook 9119, Page 233Recorded5/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 7882, Page 186