Skip to content

6050 Blvd East Apt 22eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0225
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA&TERR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
25%
Improvement Value:$62,300
75%
Total Assessment$83,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+2.0%
2024$6,280-1.7%
2023$6,390+0.7%
2022$6,345+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9254, Page 184Recorded11/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 8742, Page 776