Skip to content

6050 Blvd East Apt 23hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block38
Lot9
QualifierC0238
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3BD/2 1/2B PENT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
20%
Improvement Value:$231,700
80%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,778+4.1%
2024$22,845+3.2%
2023$22,137+0.7%
2022$21,981+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 9583, Page 202Recorded7/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 9583, Page 202

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 9085, Page 537Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4877, Page 286