Skip to content

206 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block42
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1G-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
57%
Improvement Value:$64,900
43%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+2.0%
2024$11,517-1.7%
2023$11,718+0.7%
2022$11,636+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919