Skip to content

157 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 5, 2009

Property Information

Block45
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,900
57%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+2.0%
2024$8,834-1.7%
2023$8,988+0.7%
2022$8,925+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 7411, Page 276Recorded12/6/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5507, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1919