Skip to content

27 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block20
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
52%
Improvement Value:$56,000
48%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.0%
2024$8,766-1.7%
2023$8,919+0.7%
2022$8,857+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 8767, Page 700Recorded12/14/2010

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8105, Page 179

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 7558, Page 193NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1914