Skip to content

6409 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 15, 2008

Property Information

Block30
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
40%
Improvement Value:$91,100
60%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+2.0%
2024$11,456-1.7%
2023$11,657+0.7%
2022$11,575+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5807, Page 85

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5340, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1899