Skip to content

210 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block12
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
46%
Improvement Value:$90,100
54%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,924+2.0%
2024$12,666-1.7%
2023$12,887+0.7%
2022$12,796+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100
DeedBook 9834, Page 787

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 8763, Page 807Recorded11/23/2010

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8763, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1899