Skip to content

5818 Park AvenueWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
71%
Improvement Value:$29,400
29%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+4.1%
2024$7,935+3.2%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,085DeedBook 8574, Page 53Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$94,370
DeedBook 4736, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1890