Skip to content

6611 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block16
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U-2GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,157
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
61%
Improvement Value:$40,500
39%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+2.0%
2024$7,784-1.7%
2023$7,920+0.7%
2022$7,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 9391, Page 852Recorded4/1/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9391, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1899