Skip to content

6300 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block152
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
52%
Improvement Value:$46,600
48%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449+2.0%
2024$7,300-1.7%
2023$7,428+0.7%
2022$7,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 7655, Page 275Recorded9/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919