Skip to content

19 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block5
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$80,700
52%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,006+2.0%
2024$11,766-1.7%
2023$11,972+0.7%
2022$11,888+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$391,500

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 8735, Page 556Recorded6/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1914