Skip to content

24 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2007

Property Information

Block19
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
57%
Improvement Value:$45,400
43%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.0%
2024$7,965-1.7%
2023$8,104+0.7%
2022$8,047+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5107, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1914