Skip to content

37 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block36
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$75,000
50%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924