Skip to content

38 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block5
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
50%
Improvement Value:$59,500
50%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,031-1.7%
2023$9,188+0.7%
2022$9,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 9312, Page 725Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 56050, Page 21753

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4800, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1914