Skip to content

6109 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block149
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
49%
Improvement Value:$51,300
51%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+2.0%
2024$7,655-1.7%
2023$7,789+0.7%
2022$7,734+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 9700, Page 23Recorded9/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1919