Skip to content

42 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block5
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$75,400
50%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,597+2.0%
2024$11,366-1.7%
2023$11,564+0.7%
2022$11,483+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 8973, Page 248Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5381, Page 169

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4996, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1914