Skip to content

13 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block19
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$79,500
51%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+7.0%
2024$11,169-1.7%
2023$11,364+0.7%
2022$11,285+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 7417, Page 260Recorded12/10/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5037, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1914