Skip to content

47 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block21
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,600
52%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+2.0%
2024$11,834-1.7%
2023$12,041+0.7%
2022$11,956+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914