Skip to content

549 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block120
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
40%
Improvement Value:$71,000
60%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+2.0%
2024$8,917-1.7%
2023$9,073+0.7%
2022$9,009+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9630, Page 659NU CodeTitle correction (4)Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5957, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1919