Skip to content

48 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block5
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U+BRMS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
55%
Improvement Value:$61,300
45%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,510+2.0%
2024$10,300-1.7%
2023$10,480+0.7%
2022$10,407+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5710, Page 47

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5517, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1914