Skip to content

56 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block5
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,642
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,000
56%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,642DeedBook 7120, Page 234Recorded9/2/2003

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7120, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1914