Skip to content

129 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 30, 2013

Property Information

Block25
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$54,700
47%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037+2.0%
2024$8,857-1.7%
2023$9,012+0.7%
2022$8,948+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 8925, Page 530Recorded8/9/2013

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 8683, Page 119Recorded8/25/2009

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 7746, Page 233Recorded12/5/2005

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 7130, Page 210Recorded9/16/2003

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 5333, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1914