Skip to content

5216 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block85
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
66%
Improvement Value:$42,600
34%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.0%
2024$9,545-1.7%
2023$9,711+0.7%
2022$9,643+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 8685, Page 937NU CodeTitle correction (4)Recorded9/8/2009

Property Built

Built

Year Built: 1904