Skip to content

52 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 13, 2009

Property Information

Block20
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
41%
Improvement Value:$105,000
59%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764+2.0%
2024$13,489-1.7%
2023$13,725+0.7%
2022$13,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8654, Page 153Recorded3/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1914