Skip to content

6607 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Sep 19, 2013

Property Information

Block4
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$85,000
53%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 8950, Page 42Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$10,100
DeedBook 5200, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1904