Skip to content

5907 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block61
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
34%
Improvement Value:$86,000
66%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+2.0%
2024$9,809-1.7%
2023$9,980+0.7%
2022$9,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4322, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1919