Skip to content

6022 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block45
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$88,000
58%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+2.0%
2024$11,373-1.7%
2023$11,572+0.7%
2022$11,491+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5352, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1914