Skip to content

6601 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block4
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-3GAR
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
44%
Improvement Value:$87,500
56%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 7628, Page 231Recorded8/1/2005

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5410, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1914