Skip to content

5213 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block85
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
54%
Improvement Value:$100,700
46%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,825+2.0%
2024$16,489-1.7%
2023$16,777+0.7%
2022$16,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 8680, Page 826Recorded8/12/2009

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8680, Page 826

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 7294, Page 301NU CodeGovernment (15)Recorded6/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914