Skip to content

116 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1961

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block62
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
54%
Improvement Value:$86,300
46%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,366+2.0%
2024$14,079-1.7%
2023$14,325+0.7%
2022$14,224+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 9529, Page 135NU CodeFamily (1)Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 8054, Page 60Recorded11/18/2006

Property Sale

Sale
$571,482

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 7494, Page 75Recorded3/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1961