Skip to content

215 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block63
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,700
48%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+2.0%
2024$9,084-1.7%
2023$9,242+0.7%
2022$9,177+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 7275, Page 205Recorded5/3/2004

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4526, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1914