Skip to content

5806 Hudson Ave/234-58thWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block63
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2-4S-B-29U-4C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,656
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
28%
Improvement Value:$705,300
72%
Total Assessment$980,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,963+7.3%
2024$75,470+3.2%
2023$73,130+0.7%
2022$72,617+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920